ADD ESKİŞEHİR ŞUBESİNİN KURULUŞ TARİHÇESİ

Atatürkçü Düşünce Derneği Eskişehir Şubesini Açma Çabaları

Atatürkçü Düşünce Derneği ülkenin dört bir yanına hızla yayılıyor ve hemen her kentte bir şube açarak, Atatürkçü Düşünce Sistemini ve laik Cumhuriyet’i halka anlatmaya, Atatürk’ün ışığını yeniden dört bir yana ulaştırmaya çalışıyordu. Pek çok kent bir Atatürkçü Düşünce Derneğine Şubesine kavuşmuştu bile. Eskişehir bunun eksikliğini hissediyordu. Daha fazla beklenemezdi. Demokrasi Platformu adına harekete geçen kurucular Dernek Genel Merkezine bir dilekçe ile gerekli olan ilk adımı atıyor ve başvuruyu yapıyordu. Talep şöyle dile getirilmişti:

“Sayın Atatürkçü Düşünce Derneği Yetkilileri, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin bir şubesini de Eskişehir’de kurmak istiyoruz. Gerekli bilgileri aşağıdaki adrese ulaştırmanızı rica eder, başarı ve mutluluklar dileriz. Saygılarımızla. 31 Mart 1994. Kurucular.”

Diğer yandan Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez kurucuları arasında yer alan sayın Ayyuk ERENBERK'in, Eskişehir'de bir şube açılmasına yönelik çalışmalarının sürdüğünü de sevinerek öğreniyorduk. 

Şubemizi kurma çabalarına Ankara’dan çok geçmeden olumlu cevap gelecek ve ADD’nin bir şubesini de Eskişehir’e açmak için ilk elden çalışmalar başlatılacaktı. Açılış çalışmaları sürerken, Demokrasi Platformu, 1 Eylül tarihli bir mesajla Cumhuriyet Gazetesi’nden Atatürkçü düşünceleri ile tanınan gazeteci yazar İlhan SELÇUK’u, adına düzenlenen bir söyleşiye katılması için Eskişehir’e davet etme kararı aldı. Platform, bu çağrının kabulü halinde İlhan SELÇUK’la yapılacak söyleşiyi Atatürkçü Düşünce Derneği, Eskişehir Şubesi’nin açılış tarihi ile eşleştirerek, böylelikle Eskişehirlilere hoş bir sürpriz yapmayı planlıyordu. Hemen SELÇUK’a kısa bir mesaj gönderildi. Mesaj şöyleydi:

“Sayın İlhan SELÇUK, 26 Haziran 1994 tarihindeki kurultayda yaptığımız kısa görüşmede sonbaharda Eskişehir’e gelebileceğinizi belirtmiştiniz. Gençliğin ve emekçilerin yoğun olduğu kentimize gelerek bir söyleşide bulunmanız bize güç verecektir. Saygılarımızla. 01 Eylül 1994. Dr. Ecz. Azmi KERMAN Demokrasi Platformu Adına.”

Yoğun uğraşlar sonunda, yasal işlemler de dâhil olmak üzere, bütün çalışmalar tamamlanmış, iş yalnızca açılış gününü ve yapılacak ilk etkinliği, bir basın toplantısıyla Eskişehirlilere duyurmaya kalmıştı.

Ve Atatürkçü Düşünce Derneği Eskişehir Şubesi Açılıyor…

22 Aralık 1994 Perşembe günü bir basın toplantısı düzenleyen Atatürkçü Düşünce Derneği, derneğin amacı ve etkinlikleri hakkında basın mensuplarına bilgi verdi. Irkçılığı reddetmekten, Türk Dilinin arındırılıp zenginleştirilmesine; laik düşünce, laik hukuk, laik öğretim sistemlerini toplum yaşamında egemen kılmaktan, Türk Kadınını gerçek yerine yükselten, eşit haklara ulaştıran çalışmaları desteklemeye kadar, pek çok amacı olduğu vurgulanan Atatürkçü Düşünce Derneği’nin ilk etkinliğinin de açılış günü yapılacak olan ve Demokrasi Platformu tarafından desteklenen İlhan SELÇUK konferansı olacağı duyuruldu. Basına yapılan açıklamada ADD şöyle tanıtıldı:

“Ulusal egemenliği gerçekleştirecek cumhuriyeti kuran; çağdaş devlet kurucusu Atatürk’ü çalışmak, O’nu sevmek, düşüncelerini yaşama geçirmek,

Laik Düşünce, laik hukuk, laik öğretim sistemlerini toplum yaşamında egemen kılmak,

Halkımızın sadece siyasal değil, ekonomik ve sosyal alanda da efendi durumuna gelmesi çalışmalarına katılmak

Misak-ı Milli sınırları içinde “Türküm” diyen herkesin Türk olduğunu benimseyerek ırkçılığı reddetmek,

Her yurttaşın eğitiminden, bilimden, sanattan payını almasını istemek, bu konuda devlete yardımcı olmak,

Türk kadınını gerçek yerine yükselten, eşit haklara ve eşit onura ulaştıran çalışmaları desteklemek,

Türk Dilinin arındırılması ve zenginleştirilmesi çalışmalarına katılmak,

Yüce Atatürk’ün devrim ve ilkelerinin gelecekte de egemen olmasına katkıda bulunmak”

Derneğin amaçları böylece sıralandıktan sonra, Derneğin Eskişehir Şubesi tarafından gerçekleştirilmesi hedeflenen etkinlikler hakkında da bilgi verildi. Şubenin ilk etkinliğinin Demokrasi Platformu tarafından desteklenen İlhan SELÇUK Konferansı olacağı belirtilerek, “düşün adamı, gazeteci yazar İlhan SELÇUK, 24 Aralık Cumartesi günü saat 10.00’da Atatürk, Devrim ve Demokrasi” konulu konferansla Yunusemre Kültür ve Sanat Merkezinde Eskişehirlilerle buluşulacak duyurusu yapıldı.

Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından öncelikle gerçekleştirilecek diğer etkinlikler şöyle sıralandı:

“Ulaşabildiğimiz bütün kişi, kurum ve kuruluşlara giderek düşüncelerimizi aktaracağız. Onlardan gönül ve düşünce desteği alacağız. Seminer, panel, sempozyum gibi toplu çalışmalar gerçekleştireceğiz. Şiir tiyatro etkinlikleri düzenleyeceğiz. İlk, orta, lise ve dengi okullarla, üniversite öğrencileri arasında, ödüllü, şiir, kompozisyon, resim yarışmaları düzenleyeceğiz. Üyelerimizin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu durum bize büyük güç vermektedir. En kısa zamanda üyelerimiz için daha geniş bir yer bularak yukarıda sayılan etkinlikleri hayata geçireceğiz. Atatürkçü Düşünce Derneği bir okul, bir atölye gibi çalışarak birçok güzellikleri üretecektir.”

Derneğin Eskişehir Şubesi İsmet İnönü Caddesi No: 19 Göksu İşhanı 3/33’de faaliyetlerine başlayacak ve ilk başkanı da Ayyuk ERENBERK olacaktı.

Gerek Atatürkçü Düşünce Derneği’nin açılış haberi, gerekse ilk etkinlik olarak açılış günü düzenlenecek konferans, yerel gazetelerde geniş yer aldı. 23 Aralık tarihli İstikbal, Sakarya, Son Haber ve Milli İrade gazeteleri, “İlhan SELÇUK Eskişehir’de”, “İlhan SELÇUK Geliyor”, “Atatürkçü Düşünce Derneği Yarın Açılıyor”, “Atatürkçü Düşünce Derneği’nden Açıklama” başlıklarıyla verilen haberlerde, açılışı ve konferansı Eskişehirlilere ayrıntılarıyla duyurdular.

Ve işte o gün, 24 Aralık Cumartesi günü, Uğur Mumcu’nun 25 Nisan 1992’de Eskişehirlilere verdiği “bir kez de İlhan Abi ile geliriz” sözü, o olmadan gerçekleşiyor, yaklaşık iki buçuk yıl sonra, yazar İlhan SELÇUK, kalbindeki Uğur MUMCU’yla bir trene atlayıp Eskişehir’e geliyordu.

Konferansın verileceği Yunusemre Kültür ve Sanat Merkezi dolmuş, hatta taşmıştı. Ama başta İlhan SELÇUK olmak üzere solandaki herkes biraz buruk, biraz kırgın ama daha çok Uğur MUMCU’ya özlem doluydu. Böylesi bir atmosferde geçti konferans. Konferans’tan daha çok bir söyleşi olmuştu. Tam da başta planlandığı gibi…

Panele konuşmacı olarak gazeteci yazar İlhan SELÇUK’un yanı sıra, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcısı Tevfik KIZGINKAYA VE Atatürkçü Düşünce Derneği Eskişehir Şubesi Kurucu Başkanı Ayyuk ERENBERK’de katıldı. Tıklım tıklım bir salonda, son derece coşkulu geçen bir panelde, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Eskişehir Şubesinin açılışının memnuniyet duyduğunu ifade eden İlhan SELÇUK, ADD’nin karanlığa karşı, aydınlığın savunusunu yapmak üzere kurulduğunu belirterek, toplantıyı izleyenleri örgütlü olmaya çağırdı.

Bu kategoriden diğer yazılar: « Şube Başkanımız Ödeme Yap »

Nerdeyiz?

İletişim

refresh

Aylık Bültenimize Sürdürümcü Ol

Sosyal Paylaşım Sayfalarımız